MMXVI aneb Jedno bilancování nestačí, drahoušku

3. ledna 2017 v 8:26 | strigga |  Z deníku jahodového maniaka
Třicátýho prosince jsem měla takovej nádherně klidnej den sama pro sebe. To se poslední dobou skoro nestává (a chybí mi to, holt jsem nenapravitelný samotář) - a tak jsem z toho byla lehce v euforii. Vzala jsem psa (ne svýho, ale lepší než drátem do voka) a šli jsme se toulat do lesů a okolních vesnic (to se normálně taky nedá, protože teď žiju ve městě a nemám tam psa). Po návratu jsem dobrodružně navštívila místní Vietnamce a umatlala marinádu na kuře. A jelikož jsem zjistila, že je mi u toho zima a obrazovčička už zase ukazuje, že je uvnitř necelých devatenáct stupňů, rebelsky jsem v cizím domě zapla topení (hlavně to na mě prosím vás nepráskněte) a rozdělala oheň v krbu.

A někde mezi tím, myslím, že někde u marinády, ale možná taky ještě venku, jsem si vzpomněla na existenci tohohle dotazníku. A tak jsem se uvelebila na gauči, omotala se dvěma dekama, protože vytopit dvoupatrový dům chvíli trvá, a pustila se do toho. Protože je to konečně cesta, jak si v hlavě aspoň část těch věcí trochu srovnat. A myslím, že se mi to i trochu povedlo.

Pak jsem dlouho přemýšlela, jestli to zveřejnit.. ale víte co, kašlu na to. Kde jinde než tady už by to mělo být? Doufám, že jste si užili svátky a vstupujete do novýho roku s nadějí. :)


***

1. What did you do in 2016 that you'd never done before?

Tak například jsem nikdy nejela německým taxíkem, a už vůbec ne kdesi uprostřed lesa. :D Nikdy jsem nebyla na únikový hře (což mi připomíná, že na tu s tématem Rychlých Šípů ještě musím někoho zlanařit), nikdy jsem nehrála šeš-beš, kterýmu se tady u nás říká vrchcáby, což jsem zjistila až po X měsících, a to jsem je rok zpátky vždycky tak zasvěceně ukazovala na Kratochvíli návštěvníkům. Nikdy jsem se tak nadšeně nevěnovala geocachingu. Nikdy jsem se tak raketovou rychlostí nestěhovala, a vlastně jsem tak nějak ani nikdy nebydlela bez rodičů. Nikdy jsem nepekla cheese cake! Nikdy jsem nikoho nepolíbila. (Jakože fakt. Už jsem to holt já.) Nikdy jsem nekomunikovala anglicky skoro celý den v kuse. Nikdy jsem neviděla naživo slam poetry (a je to skvělý)! Nikdy jsem neměla možnost skamarádit se s papouškem až na tu úroveň, že by se mi nebál vylézt z klece přímo na hlavu. Nikdy jsem nejela stopem (a letos hned asi třikrát! :D Ale popravdě, prostě nebyla jiná možnost) a nikdy jsem si sama nenaplánovala a nezařídila celou dovolenou na horách. A bylo to bezva. (Jo, a, ehm, nikdy jsem nerozbila troubu. Ale pssst, to se nestalo.)
Prostě, když to tak shrnu... nikdy jsem si o vlastním životě nerozhodovala tolik jako letos. A je dobře, že jsem mohla začít.


2. Did you keep your new year's resolutions, and will you make more for next year?

A víte, že i jo? Jediný předsevzetí, který jsem si kdy dávala, bylo, že "tenhle rok se 'něco' změní". Možná že když si člověk dává stejný předsevzetí dostatečně dlouho, nakonec se to nějak prostě splní. Takže bych si mohla začít říkat třeba "letos se konečně podívám do Patagonie", nebo tak něco..
Edit 3. 1. - Ale ne, jedno si letos dám. Myslím na to už několik dní. Udělám si víc času a prostoru (a míň výmluv) na psaní. Protože mi strašně chybí.

3. Did anyone close to you give birth?

Jo, v únoru :)

4. Did anyone close to you die?

Letos díkybohu ne. (Loni, kdy jsem dotazník nevyplňovala, bohužel jo.)

5. What countries did you visit?

Jednou Německo (i když jenom kousek za hranice), dvakrát Slovensko. Spousta hor a příbuzný a šílený zážitky a vůbec! :)

6. What would you like to have in 2017 that you lacked in 2016?

Přála bych si, aby novej rok byl trochu klidnější. Abych měla čas na věci, na který se těším, abych měla víc klidu na psaní a abych se častěji viděla s lidmi, které mám ráda. A taky - abych měla trochu víc odvahy odhodlat se k tomu, co chci.

7. What dates from 2016 will remain etched upon your memory, and why?

29.2. - jedu takhle vlakem a objeví se člověk a převrátí mi život naruby.
26.12. - plácám se takhle ráno v posteli a objeví se.. no dobře, neobjeví, už se mnou nějaký ten pátek je, ale sáhne kamsi do skříně, vytáhne prsten a řekne, že si mě chce vzít. (Chápete. Mě. Ten člověk to nemá v hlavě v pořádku.)

8. What was your biggest achievement of the year?

Eh, no.. asi že jsem zjistila, že nakonec opravdu jsem schopná vydržet s jiným člověkem v jednom malém bytě a nezabít ho nebo nebýt zabita sama. :D A že se mi povedlo na dálku ošéfovat léčení psa, takže mu po zaníceným uchu nezůstaly žádný trvalý následky. :) (A že jsem vydržela celý rok v zaměstnání, yay!)

9. What was your biggest failure?

Ale, zase ta stará písnička. Nedodělala jsem školu, nechci dodělat školu a nevím, co se životem.. ale víte co? Možná už aspoň trošku jo. Jenom někde najít tu odvahu a udělat aspoň jeden krok.

10. Did you suffer illness or injury?

Nic, co by se nedalo zvládnout. Nejhorší byla nějaká dvoutýdenní chřipka, na který zase bylo nejlepší, že jsem byla léčena strašně dobrou polívkou.

11. What was the best thing you bought?

Hrozně se mi líbí konvička, co jsem nechala vyrobit našim k Vánocům. A jinak jsem letos kupovala furt nějaký věci do kuchyně, za který jsem popravdě vlastně taky moc ráda. (Kuchařskej úchyl se hlásí do služby!)

12. Whose behavior merited celebration?

Jak kdy, ale musím říct, že letos rozhodně mnohdy mých rodičů. A sestřiček. A samozřejmě přítelovo, že to se mnou přežil a ještě tvrdí, že to vůbec nebylo těžký. :D

13. Whose behavior made you appalled and depressed?

Ale.. to asi nemá cenu vytahovat. Co bylo, bylo, a snad bude zas líp. :)

14. Where did most of your money go?

Nejdřív na placení bydlení, pak asi na takový ty různý poplatky, na jídlo a na různý věci do domácnosti.. ale kromě toho toho možná nejvíc padlo na cestování, a za to jsem ráda!

15. What did you get really, really, really excited about?

Strašně jsem se těšila do kina na Fantastický zvířata. A trochu se toho bála. Zbytečně. Vrátilo mi to všechny krásný potterovský vzpomínky.
A strašně, strašně, strašně jsem se těšila do Malý Fatry a do Tater. A stálo to za to.

16. What song will always remind you of 2016?

A hele, tak v tom mám jasno :) ♫♪♫
A abych nevypadala jenom jako hrozně seriózmní tentononc, tak.. no.. ehm.. ♪♫♪ . Já za to fakt nemůžu, ono je to tak chytlavý! :D

17. Compared to this time last year, are you: (a) happier or sadder? (b) thinner or fatter? (c) richer or poorer?

Asi šťastnější.. teda, určitě v mnohým šťastnější, ale myslím, že bych k tomu nikdy nedošla, kdyby se mi už předtím konečně nepovedlo srovnat sama se sebou a být se sebou tak nějak "šťastná". Kromě toho jsem možná o trošilinku hubenější, ale není to vidět :D a peněz mám o něco víc, ale dlouho nebudu. :D

18. What do you wish you'd done more of?

Cestování není nikdy dost! Donekonečna, a ještě dál! A taky jsem chtěla mnohem víc psát. A víc jezdit na kole a na bruslích. A víc přemýšlet. Víc se věnovat sama sobě uvnitř.

19. What do you wish you'd done less of?

No, bude to znít blbě, ale vážně jsem se mohla občas vykašlat na uklízení a místo toho dělat něco, co mě baví. A taky bych si hrozně přála míň takovýho toho zírání do blba a promarněnejch večerů, kdy je člověk po práci tak groggy, že už není schopnej ani vlízt do sprchy, natož si třeba zahrát žolíky nebo udělat něco podobně milýho a oddechovýho. Jo, a přála bych si míň vejrat do počítače, ale s tím momentálně nic nenadělám.

20. How did you spend Christmas?

U rodičů, i s přítelem. Stromeček byl krásnej, atmosféra příjemná, ale ten stres a chaos předtím mi chybět nebude, až se na to jednou konečně vybodnu a odjedu ten svátek strávit někam do kopců.

21. Did you fall in love in 2016?

To se ptáte trochu s křížkem po funuse, vždyť už jsem všechno vykecala! :D

22. What was your favorite TV program?

Televizi nemáme, takže je to jednoduchý: jediný, co mělo víc dílů a zkoukla jsem to vcelku, byla Futurama. A líbila se mi, i když pořád horuju za seriály, který na sebe navazujou. (no jo vlastně, ještě zatím poslední řada Hry o trůny.. :D)

23. Do you hate anyone now that you didn't hate this time last year?

Ne. Pořád jsem přesvědčená, a asi vždycky budu, že nenávist je prostě moc silný slovo. A nikdo mě letos nenaštval natolik, abych ho byť jen trochu přestala mít ráda. I když je pravda, že jsme se s pár lidma občas nepohodli a doteď to nemám v sobě úplně srovnaný..

24. What was the best book you read?

Tak tady mám asi jasno. I když jsem je četla už někdy v lednu, Gaimanovy Americké bohy prostě nic nepřekonalo. Kromě nich se mi ještě hrozně líbilo Sidra Noach. Jo, a Žítkovské bohyně!! I když skvělej byl i Piknik u cesty (jenom na mě kapičku moc depresivní). A v paměti mi utkvěly i dvě pratchettovky, co jsem letos četla jako oddych, o něco víc asi Otec prasátek. Jo, a teďka k Vánocům jsem dostala toho novýho Ziburu, a ten mě zatím baví moc! :D

25. What was your greatest musical discovery?

Jejda, zas discovery. Já přes to moc nejsem. Moje objevování hudby probíhá tak, že si na youtube něco pustím a nechám běžet takový to automatický pouštění písniček, a když se mi nějaká líbí, tak si ji ideálně zapamatuju (ale většinou ne). Tak jsem letos objevila Low Roar, který mi učarovali, a určitě i pár dalších, na který si teď nevzpomenu. A velkým "objevem" pro mě asi byli Scorpions. A pak pár ruských autorů, jejichž jména jsem bohužel zapomněla hned po zaslechnutí, takže si jejich písničky nemůžu pustit znovu, ale líbily se mi moc. :D (A Vysockij, ale toho si ještě nechávám do zásoby, až se jednou naučím rusky. :D)

26. What did you want and get?

Toho je tolik, že to asi ani nemá cenu vyjmenovávat. Ona je z toho stejně materiální jen naprostá menšina. Ale když to omezím na ty hmotný statky :D, tak mě moc potěšilo nový teploučký povlečení, co jsme dostali k Vánocům, a forma na muffiny a zapékací mísa (kuchařskej úchyl strikes again). A kalhoty od pyžama. :D

27. What did you want and not get?

Zmizet aspoň na dva týdny někam pryč, do hor a k vodě, prostě mimo civilizaci. Ale třeba to vyjde tenhle rok! Aspoň myslím, že by mohlo..

28. What was your favorite film of this year?

Jé, těch bylo! Mám dojem, že jsem za letošní rok viděla tolik filmů, kolik se předtím nenasbíralo za deset let. Z toho všeho musím říct, že se snad nejvíc líbilo Klepání na nebeskou bránu, a to přestože (nebo protože?) jsem ho viděla na mobilu v nočním vlaku na Slovensko jenom s jedním sluchátkem. A pak mě taky nadchla Dálnice 60, a konečně jsem viděla Klub rváčů, o němž se asi těžko říká, že by se mi líbil, ale dojem ve mně rozhodně zanechal pořádně silný. Hrozně se mi taky líbil Kubo and the Two Strings (pardon, ale českej název mi připadá blbej). No a taky mě samozřejmě obligátně nadchla Fantastická zvířata. A Doctor Strange, i když jsem naprosto netušila, co od něj čekat. (No a pak asi nikdy nezapomenu na letošní Trabanty do posledního dechu.)

29. What did you do on your birthday, and how old were you?

Bylo mi třiadvacet a byla jsem v práci. A měla jsem depku, že si skoro nikdo nevzpomněl. Ale whatever, o týden pozdější oslava byla moc fajn. :)

30. How would you describe your personal fashion concept in 2016?

Můj fashion concept byl vždy ohromujícně inovativní. Jakože třeba kalhoty a tričko. Jo, já vím, že jsem vás teď šokovala. Ale co tak pozoruju, za posledních pár let mi v šatníku přibylo pár sukní. A dokonce jsem si dobrovolně koupila šaty, a to už je na mě teda opravdu hárdkór. :D

31. What kept you sane?

Můžete někdo tomuhle dotazníku vysvětlit, že jsem sane prostě nikdy nebyla, nejsem a ani nehodlám být?

32. What political issue stirred you the most?

Těch bylo bohužel dost. Se mnou asi nejvíc zahýbala bezohlednost, s jakou jedni s druhými a druzí s prvními zachází ve válce v Sýrii. A jelikož dělám v novinách, rozčiluju se každej den nad tím, jak málo a z jak nesmyslných úhlů pohledu se o tom vlastně píše. Mám dojem, že nám zoufale chybí válečný reportéři.. A hodně mě šokoval brexit - ve vzpomínce na něj už mě pak ani výsledek amerických voleb tolik nepřekvapil. Myslím, že je to všechno důsledek atmosféry, která se ve společnosti rodí delší dobu, ale není mi z toho o nic líp, spíš hůř...

33. Who did you miss?

Nejvíc ze všeho mi chyběl pes. Já vím, že to zní hloupě, a samozřejmě že mi chyběli i rodiče a sestřičky, a mnohdy taky kamarádi, se kterými jsme se moc neviděli. Ale odloučení od někoho, koho jsem si vypiplala odmalička, s kým jsem absolvovala několik výcviků, s kým jsem cestovala a dlouhé hodiny se toulala, kde to šlo, koho jsem naučila od A do Z vlastně všechno, co umí, a kdo zase mě jako první naučil, že je nejlepší si z některých věcí nedělat těžkou hlavu, je pro mě nakonec asi stejně nejtěžší.

34. Who was the best new person you met?

Tak pár adeptů by tu bylo, žejo. :D Ale kromě toho, co je nejvíc obvious, jsem za tenhle rok poznala opravdu docela hodně vážně fajn lidí, z nichž o některých snad i můžu říct, že se z nás stali přátelé. Konkrétně některé přítelovy kamarády, a samozřejmě Gwen s Owsem (nebelvírský mozkomoři rulezzzz!) :)

35. Tell us a valuable life lesson you learned in 2016.

Když nás život zničehonic, nečekaně hodí ve správný čas na správné místo.. je na nás, abychom doplnili trojici a řekli správné slovo. Aspoň jedno. Stojí za to to zkusit, vážně. Mazal tov.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Keneu Keneu | 8. ledna 2017 v 20:10 | Reagovat

Zatracení ninjové krájející cibuli! Proč sem lezou?! I ten... zpívající... člověk měl problém je rozehnat a to se tak snažil :)
Že bych se po víc jak roce zjevila u sebe na blogu s bilancí? Jsi velmi přesvědčivá... No tak já se pokusím. :)
A jinak gratuluju ke krásnému roku a osamostatnění se a k cestování a tak vůbec. A moc se těším, až se zase uvidíme.
Američtí bohové jsou (pro nedostatek lepších výrazů) boží, ale Klub rváčů jsem ještě stále nedokoukala, protože jsem stejně ospoilovaná a fakt mi vadí, jak se perou.
A určitě piš víc a drž se a buď prostě strigga. Hodně štěstí i Tobě.

2 strigga strigga | 9. ledna 2017 v 9:56 | Reagovat

Rozhodně se zjev! Tvoje zjevování se mi chybí, a navíc, kolikrát za život se člověk může stát zjevením, žejo? :D A za ty ninji se omlouvám, asi si na tom trénovali.. eh.. už mlčim. :D
Děkuju. A těším se, až si přečtu, jakej rok jsi měla Ty. Už začínáme chystat letošní letní cestu, a vypadá to, že to bude fakt dobrodrůžo! :D Doufám, že si zvládnu  aspoň občas dělat zápisky, abych o tom pak mohla poreferovat..
Mimochodem, neznáš něco, co by se Americkým bohům typově trochu podobalo? Vím, že asi dělám chybu, ale od té doby jsem nečetla žádnou další Gaimanovu knihu, protože jsem prostě nervní z toho, že budou.. jiný. Chtěla bych si přečíst Nikdykde, ale to zásadně nemají v knihovně, tak jsem se k němu ještě nedostala. Teď teda pořád ještě nemám dočtenýho Ziburu, a po něm mám ještě jednu věc, co bych si chtěla přečíst, ale pak už nevím..
A máš pravdu, mně to násilí tam taky nedělalo dobře. I když jsem chápala, proč tam je a co má ukazovat, prostě jsem až moc velkej pacifista. Ale je to silnej film, to ne že ne. (I když jsem to vyústění taky vlastně čekala. Ospoilovaná jsem nebyla, ale kdysi jsem rozečetla knížku - měla jsem ji od někoho půjčenou na táboře, tak jsem ji tehdy nestihla dočíst - a nějak mi to do sebe zapadlo.)
Děkuju. A teď jdu ale fakt vytřít. Vzala jsem si to svý předsevzetí o tom, že nebudu tolik uklízet, nějak moc k srdci a radši nepočítám, jak dlouho už jsme tu podlahu nemyli. :D

3 Lee Lee | 12. ledna 2017 v 16:59 | Reagovat

Jé, bilance mám hrozně ráda!
A Scorpions miluji, to je skvělé, že se ti taky zalíbili.
Zdá se mi, že to byl pro tebe důležitý a dobrý rok. Snad bude příští ještě lepší.
(Otec mi právě popisuje, jak se budu smažit v pekle v rozpálených desetikorunách, můj rok je dobrej už teď. :D)

4 TomkoT TomkoT | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 9:20 | Reagovat

Čekám na nový zajímavý článek na svém blogu

5 Jaen Jaen | 8. února 2017 v 15:03 | Reagovat

K přečtení jsem se dostala až teď, ale zní to jako hodně dobrý rok, o některých věcech bych se hrozně ráda dozvěděla víc (třeba jak se dokopat k úklidu. My s mužem to zatím řešíme tak, že si každý týden někoho zveme, abychom měli důvod k úklidu..nechceš se někdy stavit? :D) Ať je tento rok ještě lepší ;)

6 strigga strigga | 12. února 2017 v 1:28 | Reagovat

Jak se dokopat k úklidu? Když já měla spíš opačný problém, neumím se donutit přestat :D mám v sobě zakódovaný takový nějaký neuroticismus, strašně protivný pocit, že když nic nedělám a flákám se, je to špatně. A to uklízení je nejjednodušší cesta, jak z toho ven - nedělám sice to, co bych měla, ale k oklamání mozku a přesvědčení se o tom, že NĚCO PŘECE DĚLÁM, to stačí :D jenže pak jsem tak nějak zapomínala odpočívat, a co je důležitější, zapomínala jsem trávit čas sama se sebou.
Takže jako stavím se klidně ráda, ale z neurotickýho uklízení se snažím (zatím docela úspěšně) vyléčit :D
A děkuju! Ten rok byl opravdu fajn, rozhodně byl nejnaplněnější z mnoha. :)

7 strigga strigga | 12. února 2017 v 1:31 | Reagovat

Milá Lee, máš skvělého otce :D každopádně jsem ráda, že tě bilancování potěšilo. Já to vlastně taky dělám docela ráda. Jenom mě pak vždycky mrzí, kolik jsem toho tam zapomněla napsat.. (Scorpions jsou fajn, a vzhledem k tomu, že jsem jimi bombardována celkem pravidelně, už jsem si k nim taky stihla vytvořit docela vztah :D)

8 Jaen Jaen | 15. února 2017 v 19:33 | Reagovat

strigg, já to plně chápu, dřív jsem to tak měla taky. Teď jsem akorát s malým najela na systém "čím uklizenější domácnost = tím nespokojenější dítě" :D Takže se soustředím na dítě a domácnost nechávám být (= hnít :D) Ale budu strašně ráda, když se někdy stavíš! ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama