Leden 2009

Stručně, jasně, bez servítek

19. ledna 2009 v 16:29 | strigga |  Názorovník
Žádná povídka, žádné verše, žádný fejeton. Článek. Prostě článek. Po dvaceti dnech. Vlastně se divím, že sem ještě někdo chodí - a díky za to. Že jste se na mě nevykašlali.
Říkala jsem, že nebudu psát... jenže kolem mě se děje tolik věcí, a je tak málo lidí, se kterými bych si o nich mohla popovídat. Chci to jen shrnout a něco vám o tom říct - a jestli napíšete komentář, budu hrozně ráda. Tak... do toho.

Tak zaprvé, před čtyřiceti lety se upálil Jan Palach. Kdo to neví, je buď blbec nebo komunista (ten ovšem jen dělá, že to neví), kdo to ví, možná si dneska alespoň symbolicky zapálí svíčku a zamyslí se nad tím, co se od jeho smrti změnilo. Možná to mělo tenkrát národ vyburcovat víc, co říkáte? Možná by nám to dodnes mělo připomínat hrozbu režimu, kvůli kterému se upálil člověk, který by mohl mít celý život před sebou. A možná už kvůli němu by ti, kteří dělají, že nic neví, mohli zapřemýšlet sami nad sebou.

Zadruhé, před několika dny zemřel Jan Kaplický. Proč nám to říkáš, napadlo vás určitě, to už dávno víme - říkám vám to proto, že nechápu, proč mu tu zatracenou knihovnu nepostavili. A taky proto, že se mu v den jeho smrti narodila dcera. A taky proto, že takhle na ulici zemře v zimě denně deset lidí. A taky proto, že Kaplický byl nejen skvělý architekt, ale také velký snílek a vizionář a jeho smrtí, ač se nám to možná nezdá, jsme hodně ztratili.

Zatřetí, Václav Havel je v nemocnici. Kdybych měla zapisovat každý den zprávy z rádia, zněly by asi takhle: 1.den - Václav Havel je v nemocnici. 2. den - stav Václava Havla je vážný. 3.den - stav Václava Havla se mírně zlepšil, ale pořád zůstává vážný. 4.den - stav Václava Havla se mírně zlepšil, ale pořád zůstává vážný. 5.den - stav Václava Havla se mírně zlepšil, ale pořád zůstává vážný... zajímalo by mě, kdy se ten jeho stav zlepší natolik, že už vážný nebude. A doufám, že to bude brzy.

Za čtvrté, vedeme Evropskou unii. Převratná novinka, co? A abych pravdu řekla, není ani třeba k tomu nic dodávat. Snad jen to, že Bulhaři zřejmě nemají smysl pro humor a Slováci, do kterých bych to nikdy neřekla (vzhledem k mému slovenskému původu), asi taky ne. Samozřejmě ale nejde o národ, nýbrž o pár politiků, kterým se Entropa nelíbí. Tak snad si neutrhneme další velkou ostudu, aby nám to všemocná paní Evropa odpustila.

Za páté, ruské problémy s plynem mě nezajímají a ukrajinské už vůbec ne. Že Ukrajinci kradou plyn (ačkoli, kdoví), není věc zbytku Evropy, a tahle forma vydírání je, řekla bych, poněkud nepromyšlená. A jestli se jim ten plyn teď zasekl někde v trubkách na Sibiři, no tak to jsme v háji, cheche. To to Putin skvěle vymyslel.

Tak jo, dobře, pět bodů stačí, i když je toho víc (viz takový Kulínský, žejo). Zkuste se vyjádřit alespoň k jednomu, máte-li chuť, třeba vás to donutí trochu zapřemýšlet a třeba k tomu donutíte vy mě a můžeme tu z toho udělat takové trochu jako diskusní fórum, co vy na to? ;)

Na dobu neurčitou se opět loučí vaše drahá

Strigg